WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Menu Języki

WSPiA na Podkarpackim Festiwalu Nauki w G2A Arena

Symulator Wirtualnej Sceny Zbrodni oraz nowoczesne wyposażenia Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej. Tak zaprezentuje się WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa Podkarpackim Festiwalu Nauki 2019. Festiwal rozpocznie się w piątek 20 września w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym G2A Arena w Jasionce.

Podkarpacki Festiwal Nauki 2019 potrwa dwa dni od piątku 20 do soboty 21 września 2019 r. W piątek stoiska wystawców odwiedzać będą uczniowie szkół. Sobota będzie dniem otwartym dla wszystkich mieszkańców regionu.

Główną atrakcją stoiska WSPiA będzie prezentacja nowego symulatora „Wirtualnej Sceny Zbrodni”. To absolutna nowość, którą nasza uczelnia wprowadza jako jedna z pierwszych w Polsce. Symulacja jest wiernym odzwierciedleniem czynności standardowo podejmowanych przez śledczych w miejscu popełnienia przestępstwa. Dzięki temu można „uczestniczyć” w badaniu miejsca zbrodni i analizować pozostawione w nim ślady. Wystarczy założyć specjalne gogle i użyć kontrolerów, które w wirtualnej rzeczywistości zastępują dłonie.

WSPiA podczas Festiwalu Nauki prezentować będzie także nowoczesne wyposażenie Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej. Uczestnicy imprezy zobaczą m.in. specjalistyczne w pełni wyposażone walizy śledcze służące do zabezpieczania m.in. śladów biologicznych, użytych przez sprawców narzędzi, śladów zapachowych i zestawy narzędzi niezbędnych do profesjonalnego przeprowadzenia oględzin miejsca przestępstwa.

Prezentowane będą także zestaw do tzw. antropologii kryminalnej. Są to zarówno czaszka australopiteka, jak i płodu, dziecka i osoby dorosłej. Będzie też można poznać odontologię kryminalistyczną, czyli identyfikacje człowieka na podstawie uzębienia. Jedną z atrakcji stoiska WSPiA będzie również wariograf, czyli tzw. wykrywacz kłamstw. W czasie Festiwali Nauki będzie można zobaczyć jak działa takie urządzenie oraz czy da się je oszukać.

Studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej zaprezentują także fantomy i zestawy pozoracji ran oraz urazów np. ran ciętych, rąbanych, tłuczonych, postrzałowych, oparzeniowych oraz ran pozorujących obrażenia odniesione w wypadku drogowym. Będą także fantomy prezentujące różne obrażenia ciała i fantomy do nauki pierwszej pomocy przedmedycznej.

Odwiedzając stoisko Uczelni będzie można poznać zestawy symulacyjne do prezentacji skutków nadużycia alkoholu oraz środków odurzających. Pozwoli to zobaczyć, jak działają tego typu środki, jak zachowuje się człowiek pod ich wpływem i jakie uszkodzenia narządów mogą wywołać. Nie zabraknie też specjalistycznych narko i alkogogli.

Tradycyjnie już na stoisku WSPiA studenci pokażą np. jak pobierane są odbitki palców oraz w jaki sposób specjaliści zbierają ślady na miejscu przestępstwa. Każdy zwiedzający będzie mógł otrzymać pamiątkową kartę daktyloskopijną z odbitkami swoich linii papilarnych.

Podkarpacki Festiwal Nauki 2019 to największa impreza popularnonaukowa w regionie, która jest adresowana do wszystkich mieszkańców Podkarpacia. Ideą festiwalu jest popularyzacja nauki i najważniejszych osiągnięć naukowych. W programie imprezy znalazły się ciekawe wykłady, spektakularne pokazy naukowe i strefę pikniku naukowego. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć wynalazki i eksponaty naukowe, roboty, drony, eksperymenty chemiczne i fizyczne, poznać tajniki nowoczesnych technologii IT, spróbować swoich sił na symulatorach lotu, a także rozwiązać łamigłówki i bawić się nauką. Organizatorem Festiwalu Nauki 2019 jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”.

 

Partnerzy WSPiA

Certyfikaty

Najważniejsze linki

Dane teleadresowe

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
ul. Cegielniana 14, 35-310 Rzeszów

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać najnowsze informacje z życia uczelni.
Do góry Wersja klasyczna
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa © 2020
Realizacja: SOLVEO