WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Menu Języki

Rusza III edycja programu „Legia Akademicka”

Jesteś zainteresowany wstąpieniem do Legii Akademickiej? Chcesz odbyć teoretyczne i praktyczne szkolenie wojskowe? Zgłoś się do udziału w programie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ministerstwa Obrony Narodowej. To już III edycja popularnej wśród studentów „Legii Akademickiej”.

Legia Akademicka

W roku akademickim 2019/2020 uruchomiona zostanie III edycja Legii Akademickiej. Programu edukacji wojskowej studentów wspierają resorty nauki i szkolnictwa wyższego oraz gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Do udziału w kolejnej edycji programu MON wystosowało zaproszenia również do resortu spraw wewnętrznych i administracji, zdrowia oraz kultury i dziedzictwa narodowego. Jest to kontynuacja zapoczątkowanego w 2018 roku pilotażowego projektu w ramach Legii Akademickiej.

MNiSW wskazał wybrane uczelnie, które będą realizować zajęcia dla studentów. W Rzeszowie jest to Politechnika Rzeszowska. Jednak zgodnie z przepisami Uczelnia tam ma obowiązek przyjąć zgłoszenia studentów z innych Uczelni. WSPiA prowadzi obecnie rozmowy na temat uruchomienia szklenia również w WSPiA.

Studentów naszej Uczelni zainteresowani udziałem w kolejnej edycji programu "Legia Akademicka" zapraszamy na spotkanie informacyjne, które odbędzie się w piątek 18 października 2019 r. o godzinie 10.00 w sali S-1 (budynek Zarządzanie). Uczestniczyć w nim będą przedstawicieli MON. 18 października 2019 r. rozpocznie się także przyjmowanie wniosków o przystąpienie do części teoretycznej w roku akademickim 2019/2020.

Edukacja wojskowa dla studentów w ramach Legii Akademickiej obejmuje dwie części szkolenia. Część teoretyczna realizowana jest przez uczelnie zgodnie z opracowanym przez Ministra Obrony Narodowej programem szkoleniowym oraz część praktyczną (ćwiczenia wojskowe) organizowaną przez MON.

Do programu przystąpić może każdy student uczelni publicznej i niepublicznej, który posiada obywatelstwo polskie. W pierwszej kolejności odbędzie się szkolenie w ramach części teoretycznej. Zasadniczym celem tej części będzie opanowanie wiedzy i umiejętności z zakresu tematyki wojskowej niezbędnej do odbycia szkolenia w warunkach poligonowych. Część teoretyczna szkolenia, obejmująca m.in. przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej organizowane są przez Uczelnię. Zajęcia odbywają się w formie wykładów i zajmują ok. 30 godzin lekcyjnych.

Część praktyczna wojskowego szkolenia w formie ćwiczeń poligonowych organizowana jest przez MON. Student może wybrać jeden z dwóch modułów. Pierwszy – trwający 21 dni w przypadku szkolenia szeregowych rezerwy. Drugi to 42 dni w przypadku szkolenia podoficerów rezerwy. Ćwiczenia realizowane są w wytypowanych ośrodkach szkoleniowych Sił Zbrojnych RP w czasie tzw. przerwy wakacyjnej.

Więcej na temat Legii Akademickiej można znaleźć na stronie Legii Akademickiej oraz Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego.

 

Partnerzy WSPiA

Certyfikaty

Najważniejsze linki

Dane teleadresowe

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
ul. Cegielniana 14, 35-310 Rzeszów

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać najnowsze informacje z życia uczelni.
Do góry Wersja klasyczna
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa © 2020
Realizacja: SOLVEO