WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Menu Języki

Studenci WSPiA na podium II konkursu Mediacyjnego w Rzeszowie

Elwira Rak, Aleksandra Gutkind-Kachniarz, Danel Sokalski oraz Marcin Sierżęga, zajęli drugie miejsce w II drużynowych konkursie Mediacyjnym dla studentów uczelni wyższych. Konkurs zorganizowany został przez Prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji. Jury wysoko oceniło przygotowanie studentów WSPiA, sposób prowadzenia mediacji oraz zaangażowanie w przygotowaną symulację.II Konkurs Mediacyjny zorganizowany został 17 października 2019 r. w ramach Międzynarodowego Dnia Mediacji. Drużyna studentów WSPiA wystąpiła w konkursie po raz pierwszy. Zadaniem konkursowym było przygotowanie i zaprezentowanie 10-minutowej przykładowej mediacji z wybranej dziedziny prawa. Symulację oceniali m.in.: Prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie, Koordynatora ds. mediacji w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie oraz sędziowie z sześciu Sądów Rejonowych.

Drużyna WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej składała się ze studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych V roku prawa. Mediację przygotowali: Elwira Rak, Aleksandra Gutkind-Kachniarz, Danel Sokalski oraz Marcin Sierżęga. Prezentacja studentów WSPiA dotyczyła mediacji pomiędzy rodzicami, którzy się rozstali i walczą o prawo do opieki nad 9-letnim Filipem. Według opiekuna studentów dr Marty Pietras-Eichberger studenci przygotowali bardzo ciekawą symulację. – Jury wysoko oceniło ich przygotowanie merytoryczne. Bardzo spodobała się także gra aktorska poszczególnych osób m.in. matki i mediatorki. Temat nie był łatwy, bo jak wszyscy wiemy mediacje często bywają trudne, a próby pogodzenia dwóch stron zajmują wiele czasu. Cieszę się, że naszym studentom – jako debiutantom udało się zajęć wysokie drugie miejsce – tłumaczy dr Marta Pietras-Eichberger.

Według studentki V roku prawa w WSPiA Elwiry Rak, mediacje są bardzo potrzebne, bo w wielu przypadkach nie do końca potrafimy rozmawiać z drugą stroną konfliktu. – Ten konkurs pokazuje jak trudno w sytuacji konfliktowej stanąć na wysokości zadania i porozumieć się z partnerem, kontrahentem czy klientem. Dlatego niesamowicie ważne jest, żeby mediacje, ugody, próby w ogóle rozmów, były jak najczęstsze. Dzięki temu możemy także odciążyć sądy. Sam konkurs pozwala nam także przygotować się do roli mediatora i poznać zasady obowiązujące podczas mediacji – mówi Elwira Rak.

II Konkurs Mediacyjny był jednym z elementów konferencję pt. „Mediacja ma moc na Podkarpaciu”. Konferencja zorganizowana przez Sąd Okręgowy w Rzeszowie odbyła się 17 października 2019 r. w Międzynarodowym Dniu Mediacji. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawował Minister Sprawiedliwości, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Prezes Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie.

Partnerzy WSPiA

Certyfikaty

Najważniejsze linki

Dane teleadresowe

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
ul. Cegielniana 14, 35-310 Rzeszów

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać najnowsze informacje z życia uczelni.
Do góry Wersja klasyczna
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa © 2020
Realizacja: SOLVEO