WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Menu Języki

WSPiA i BorgWarner w trosce o środowisko

Instalacja pięciu czujników monitorujących jakości powietrza, które wdychamy – to główne założenia nowego programu dla mieszkańców Rzeszowa zaproponowanego przez działająca w podrzeszowskiej Jasionce firmę BorgWarner. Jednym z partnerów projektu została WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa, która w swoim kampusie zainstaluje jeden z czujników. Wyniki pomiarów na bieżąco będzie można obserwować w Internecie.

Instalacja czujników monitorujących jakość powietrza to inicjatywa jednego z pracowników firmy BorgWarner, który jest zapalonym sportowcem. Często zauważał, że wychodząc na trening, jakoś powietrza nie jest najlepsza, ale nie miał gdzie sprawdzić informacji na temat tego, co z tym powietrzem w mieście się dzieje. Stąd pomysł, aby taki monitoring zainstalować.

Jak tłumaczy Marek Ryczko, dyrektor BorgWarner Poland Sp. z o.o, pracownik firmy zaproponował zakup 5 czujników jakości powietrza i zamontować ich na terenie Rzeszowa i naszej firmy. – „Czysty, energetycznie wydajny świat” to nasza wizja nie tylko w teorii, ale i praktyce. Działania wspierające ochronę środowiska oraz lokalną społeczność są jednymi z naszych kluczowych przesłań. W związku z tym postanowiliśmy zrealizować pomysł naszego pracownika – Pawła Niedermaiera – i umożliwić mieszkańcom monitorowanie jakości powietrza, które wdychamy. Firmą dostarczającą nam to rozwiązanie zostało Airly, które zamontowało już ponad 2600 urządzeń na całym świecie. System Airly to narzędzie, które realnie pozwala naszemu społeczeństwu rozwiązać problem smogu i zakłada kompleksową usługę zbierania danych na temat jakości powietrza i informowania o tym mieszkańców. Dzięki Airly do użytkowników w realnym czasie docierają wiarygodne informacje o zagrożeniu smogowym – wyjaśnia Marek Ryczko.

W Rzeszowie jakość powietrza będzie monitorowana przez 5 czujników. 4 czujniki zamontowane będą na obiektach uczelni wyższych. Piąty zbierał będzie dane w siedzibie Borg Warner w Jasionce. Jeden z czujników znajdować się będzie w kampusie WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. – WSPiA to Nowoczesna Uczelnia stawiająca na odnawialne źródła energii i ekologie – tłumaczy dr Bożena Sowa, prorektor WSPiA, która podpisała umowę o współpracy z BorgWarner Poland. – Byliśmy pierwszą Uczelnią w Polsce, która na tak dużą skalę zaczęła wykorzystywać instalację fotowoltaiczną i popy ciepła. Każdy, kto wjeżdża na nasz parking, może zobaczyć nowoczesne CarPorty z ogniwami pozyskującymi energię ze słońca. Zainstalowana w naszym kampusie pompa ciepła nie tylko ogrzewa, ale także chłodzi nasze budynki. Dlatego naturalne było przystąpienie do współpracy z firmą BorgWarner przy monitorowaniu jakości powietrza – mówi dr Bożena Sowa.

Umowy dotyczące instalacji urządzeń monitorujących jakość powietrza w okolicach trzech rzeszowskich uczelni podpisane zostały w poniedziałek 14 października 2019 r. Czujniki będą wpięte do specjalnej sieci i przesyłając dane na bieżąco, pomogą mieszkańcom odpowiedzieć na pytanie, czy powietrze w mieście jest czyste, czy też zanieczyszczone. Ich wyniki będzie można sprawdzić na stronie www.airly.eu. Ich umiejscowienie zostało wybrane nieprzypadkowo. Każda z uczelni mieści się bowiem w innej części Rzeszowa, dzięki czemu mieszkańcy dostaną dane dotyczące jakości powietrza z różnych części miasta.

 

Partnerzy WSPiA

Certyfikaty

Najważniejsze linki

Dane teleadresowe

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
ul. Cegielniana 14, 35-310 Rzeszów

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać najnowsze informacje z życia uczelni.
Do góry Wersja klasyczna
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa © 2020
Realizacja: SOLVEO