WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Menu Języki

Internet tym razem lepszy od książki

Katarzyna Obirek i Martyna Pizun, studentki I roku studiów II stopnia na kierunku administracja, zwyciężyły V edycję konkursu Web vs Books. Ich drużyna, korzystając tylko z informacji dostępnych w internecie, najszybciej rozwiązała problem zadany przez organizatorów. Konkurs to inicjatywa Koła Naukowego Prawa Gospodarczego.

W tej edycji konkursu studenci mieli za zadanie rozstrzygnąć różne kwestie związane z prowadzeniem serwisu internetowego agregującego informacje z rynku nieruchomości. Informacje te dotyczyły m.in. źródeł i sposobu pozyskiwania danych oraz możliwości ich publikacji. Zespoły zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza miała do dyspozycji wyłącznie zasoby biblioteczne (komentarze, podręczniki, artykuły naukowe, prawnicze bazy danych). Pozostali studenci mogli korzystać tylko ze stron internetowych. W rozstrzygnięciu końcowym liczy się nie tylko czas, w jakim studenci przygotowali rozwiązanie danego problemu, ale także jakość odpowiedzi. Zadania są konsultowane z przedsiębiorcami współpracującymi z KNPG i Kliniką Przedsiębiorczości.

W V edycji konkursu Web vs Books najszybciej i najlepiej zdaniem poradziły sobie Katarzyna Obirek i Martyna Pizun, studentki I roku studiów II stopnia na kierunku „administracja”. Ich rozwiązanie konkursowego zadania opierało się wyłącznie na źródłach dostępnych w Internecie. II miejsce zdobyła drużyna w składzie Sylwia Stawarz i Marcin Sierżęga, studenci IV roku „prawa”, którzy również korzystali z Internetu. Na trzecim miejscu uplasowała się ekipa, która do dyspozycji miała wyłącznie zasoby biblioteczne. Są to Ksenia Talowska i Konrad Leń, studenci II roku „prawa”:

Czy Internet jest lepszy od książek?

W tegorocznej edycji konkursu Web vs Books po raz kolejny lepszy okazał się Internet. – W poprzednich edycjach zwyciężały także zespoły, które miały do dyspozycji zasoby biblioteczne. Wiele zależy nie tylko od źródła, ale także ludzi, którzy z niego korzystają. Wszystkie drużyny bardzo dobrze poradziły sobie z zadaniem. Uczestnicy dokładnie przeanalizowali regulamin wskazanego serwisu. Musieli wykazać się znajomością i zrozumieniem przepisów dotyczących m. in. danych osobowych oraz prawa autorskiego. Wszystkie rozwiązania zaproponowane przez studentów były właściwe. Z uwagi na złożoność zadania konkursowego i ograniczony czas na jego wykonanie, istotne było sprawne wyszukiwanie informacji – tłumaczy Rafał Witkowski opiekun Koła Naukowego Prawa Gospodarczego.

Dodaje, że konkurs pokazuje jak w praktyczny sposób w WSPiA można zdobywać konkretną wiedze. – To, czego studenci nauczyli się rozwiązując zadanie konkursowe przyda im się w przyszłości. Są to studenci „prawa” i „administracji”, którzy w swojej praktyce mogą spotkać się z podobnymi problemami. Uczestnicy konkursu dodatkowo uczą się korzystać z różnych baz danych i publikacji. Drużyny korzystające z Internetu nabywają nawyk konieczności weryfikacji informacji. Druga strona uczy się z kolei jak efektywnie korzystać z zasobów bibliotecznych, wyszukiwać odpowiednie książki, orzeczenia inne potrzebne materiały. Obie grupy umiejętności przydadzą się w dalszym studiowaniu i przyszłej pracy zawodowej – wylicza Rafał Witkowski.

Konkurs „Web vs. Books” ma kilka założeń. Jest to inicjatywa, która ma pomóc rozwijać kompetencje w zakresie wyszukiwania informacji i weryfikacji źródeł, które można znaleźć np. w Internecie (m.in. encyklopediach społecznościowych, forach dyskusyjnych, blogach). Ma także pomóc w kształtowaniu i utrwalaniu umiejętności wyszukiwania w oficjalnych publikacjach i prawniczych bazach danych. Komisja konkursowa ocenia poziom merytoryczny oraz czas wykonania zadania konkursowego. Rozgrywka „Web vs. Books” sprawdza również, które źródła informacji pozwalają na szybsze i skuteczniejsze rozwiązywanie problemów związanych z prawem gospodarczym i zarządzaniem przedsiębiorstwem.

Partnerzy WSPiA

Certyfikaty

Najważniejsze linki

Dane teleadresowe

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
ul. Cegielniana 14, 35-310 Rzeszów

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać najnowsze informacje z życia uczelni.
Do góry Wersja klasyczna
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa © 2020
Realizacja: SOLVEO