WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Menu Języki

W WSPiA rozpoczął się Festiwal „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”

Krzysztof Sycz z Liceum Ogólnokształcącego im. Sióstr Prezentek w Rzeszowie zwyciężył w 13 edycji Konkursu Wiedzy o Prawach Człowieka. Konkurs zorganizowany został w ramach Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”, który od środy 6 listopada 2019 r. trwa w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Przez pięć dni dla mieszkańców Rzeszowa przygotowano cztery miejsca festiwalowe i prawie 30 projekcji o tematyce związanej z łamaniem praw człowieka.

W tym roku Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” organizowany jest w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej już po raz 13. Co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem – każdorazowo w projekcjach i imprezach towarzyszących festiwalowi uczestniczy kilka tys. osób, głównie studentów i uczniów szkół średnich. Jest to największy Objazdowy Festiwal Filmowy organizowany w Polsce.

W tym roku Festiwal rozpoczął się w środę 6 listopada i potrwa do niedzieli 10 listopada. Dla uczestników przygotowano blisko 30 projekcji filmów dotyczących łamania praw człowieka na świece. Filmy jak co roku można zobaczyć w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej (w dniach 6 – 8 listopada), Wojewódzkim Domu Kultury (10 listopada) i Młodzieżowy Domu Kultury w Rzeszowie przy ul. Osmeckiego 51 (9 listopada). Pojawiło się także jedno nowe miejsce festiwalowe, czyli Kino za Rogiem Cafe przy ul. Św. Mikołaja w Rzeszowie. Tam filmy wyświetlane będą od 6 do 8 listopada w godzinach popołudniowych.

Konkurs Wiedzy o Prawach Człowieka

W pierwszym dniu Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” rozstrzygnięty został konkurs Wiedzy o Prawach Człowieka. Konkurs zorganizowany został przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą już po raz 13. Wzięło w nim udział ponad 300 uczniów z 14 szkół średnich w Rzeszowie. Ich zadaniem było rozwiązanie testu złożonego z 30 pytań przygotowanych przez ekspertów z WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Na odpowiedzi mieli tylko 20 minut.

Pytania dotyczyły tematyki praw człowieka oraz instytucji zajmujących się ich ochroną. Rozwiązując test uczniowie musieli wiedzieć m.in. czy można uchylić zakaz stosowania tortur, jak nazywa się międzynarodowa instytucja powołana w celu niesienia pomocy uchodźcom, kto jest Rzecznikiem Praw Obywatelskich w Polsce, kiedy Polska ratyfikowała Kartę Narodów Zjednoczonych i jakie są języki robocze ONZ. Wśród pytań pojawiły się też te dotyczące długości kadencja Członków Komitetu Praw Człowieka, sposobu wnoszenia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka czy organizacji, przy której działa Grupa "Horyzont - przeciw karze śmieci".

Najwyższy wynik 25 punktów uzyskał Krzysztof Sycz, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Sióstr Prezentek w Rzeszowie. II miejsce (24 punkty) zajął Dawid Rząsa, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Na III miejscu z 23 punktami uplasował się Aleksander Hyenar z IX Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Przyznano także jedno wyróżnienie dla Kacpra Pałysa z Liceum Ogólnokształcącego im. Sióstr Prezentek w Rzeszowie, który dobył 22 punkty. Wszyscy laureaci potrzymali cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez prof. Jerzego Posłusznego, Rektora WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Były to m.in. głośniki i słuchawki bezprzewodowe oraz smart bandy.

Konkurs Wiedzy o Prawach Człowieka organizowany jest przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą od 13 lat. Co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów. Przez wszystkie edycje uczestniczyło w nim już prawie 6000 osób. Uczestnicy konkursu muszą wykazać się znajomością praw człowieka oraz instytucji zajmujących się ich ochroną. Celem Konkursu Wiedzy o Prawach Człowieka jest popularyzacja problematyki praw człowieka wśród młodych ludzi. Konkurs jest też formą edukacji oraz podnoszenia świadomości państwowej, społecznej i prawnej młodzieży. Kształtuje szacunek dla praw człowieka oraz ukazuje przypadki ich łamania. Dodatkowo ma na celu propagowanie kultury i motywację do przestrzegania praw człowieka.

Festiwal trwa

Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” potrwa do niedzieli 10 listopada 2019 r. Wstęp na wszystkie projekcje oraz wykłady festiwalowe jest bezpłatny! Więcej na temat festiwalu można znaleźć tutaj.

W tym roku na Festiwalu zobaczyć można najlepsze filmy dokumentalne dotyczące łamania praw człowieka w różnych zakątkach świata. W Rzeszowie prezentowane są produkcje z Polski, Rosji, USA, Holandii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Czech, Austrii, Australii, Chorwacji i Francji. Tematyka dokumentów jest bardzo różna, dotyczące m.in.: ratowania uchodźców i kryzysu migracyjnego oraz ekologii, problemu zmian klimatu i prób nuklearnych z lat 50. W filmach będzie także mowa o kampaniach wyborczych i propagandzie rządowej w różnych krajach, o różnych formach prześladowania i prób oporu oraz akcjach, w które włączały się tysiące aktywistów lub pojedyncze osoby. Oprócz filmów zaproponujemy także ciekawe wykłady na bieżące tematy.

Partnerzy WSPiA

Certyfikaty

Najważniejsze linki

Dane teleadresowe

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
ul. Cegielniana 14, 35-310 Rzeszów

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać najnowsze informacje z życia uczelni.
Do góry Wersja klasyczna
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa © 2020
Realizacja: SOLVEO