WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Menu Języki

Studenci z Kliniki Prawa WSPiA wracają do TVP 3 Rzeszów

Do rzeszowskiego oddziału TVP 3 po wakacyjnej przerwie wracają studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej pracujący w Studenckim Biurze Porad Prawnych „Klinika Prawa”. W każdy piątek od 18:30 do 19:30 w siedzibie Telewizji będą prowadzić telefoniczne konsultacje prawne dla mieszkańców regionu. Klinika Prawa WSPiA współpracuje z TVP 3 Rzeszów od 2015 roku.

W tym roku w pracę w Klinice Prawa rozpoczęło ponad 30 studentów WSPiA, głównie II, IV i V roku. Nie jest to jednak ostateczny skład, bo rekrutacja nowych członków Kliniki cały czas trwa (więcej znajdziesz tutaj). Jak co roku najbardziej doświadczone osoby oprócz dyżurów w siedzibie Studenckiego Biura Porad Prawnych będą także czekać na zgłoszenia osób potrzebujących pomocy w rzeszowskiej siedzibie TVP 3. Dyżury będą obywać się przez cały rok akademicki do czerwca 2020 r. Ze studentami można kontaktować się w każdy piątek w godzinach od 18:30 do 19:30 pod numerem 17 86 13 317.

Przypominamy, że głównym miejscem dyżurów Studenckiego Biura Porad Prawnych jest siedziba „Kliniki Prawa”. Znajduje się ona w budynku głównym WSPiA przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie (na parterze obok wejście głównego). Z bezpłatnych porad prawnych można korzystać w poniedziałki i środy od 10:00 do 14:00, wtorki od 14:00 do 18:00 oraz w trzecią sobotę miesiąca w godzinach od 10:00 do 14:00.

Klinika Prawa w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej działa od 2013 r. Powstała na mocy porozumienia z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Klinika jest członkiem Uniwersyteckich Poradni Prawnych i co roku zajmuje czołowe miejsce w rankingu Poradni przygotowywanym przez gazetę Rzeczpospolita.

Dlaczego studenci decydują się na pracę w Klinice Prawa? Według Elwiry Rak, Prezes Studenckiego Biura Porad Prawnych jest to najlepszy i już sprawdzony sposób na uzupełnienie i zastosowanie w praktyce wiedzy zdobytej podczas ćwiczeń czy wykładów. – Działam w Klinice Prawa od początku moich studiów. Daje mi to możliwość przygotowania się do zawodu, który chce wykonywać w przyszłości. Zajmujemy się różnymi sprawami m.in. z zakresu prawa rodzinnego, ale także gospodarczego czy nawet karnego. W ubiegłym roku udało nam się pomóc prawie 100 osobom. Najczęściej były to sprawy związane z rozwodem czy pobiciem, ale zdarzały się także dużo trudniejsze. Dzięki temu już w czasie naszych studiów zbieramy cenne doświadczenie praktyczne. To na pewno zaprocentuje nam w przyszłości – tłumaczy Elwira Rak.

Studenci działający w Klinice Prawa w WSPiA mogą wybrać pracę w jednej z trzech sekcji: Sekcja Prawa Karnego, Sekcja Prawa Cywilnego oraz Sekcja Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Poradnia zajmuje się bezpłatnym udzielaniem porad prawnych osobom niezamożnym. Sprawami zgłaszanymi przez mieszkańców regionu zajmują się najlepsi studenci pracujący pod opieką pracowników naukowych WSPiA. Klinika pozwala także na prowadzenie badań naukowych, w szczególności dotyczących praktyki stosowania prawa i naruszeń praw człowieka.

Praca w Klinice Prawa oprócz pomocy ludziom potrzebującym to doskonała forma praktyki dla studentów WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. W czasie takiej praktyki spotykają się z prawdziwymi problemami prawnymi, muszą znaleźć ich rozwiązanie i sposób na pomóc osobom zgłaszającym się do Kliniki. Im więcej takich spraw rozpatrzą, tym później będzie im łatwiej w czasie prawdziwej pracy.

Studenci działający w Klinice Prawa WSPiA zdobywają doświadczenie m.in. w przygotowywaniu opinii prawnych w indywidualnych sprawach z zakresu prawa administracyjnego, podatkowego, cywilnego i karnego. Jest to doskonały sposób na zweryfikowanie i uzupełnienie swojej wiedzy teoretycznej oraz naukę analizy konkretnych stanów faktycznych i ich oceny z punktu widzenia obowiązujących przepisów prawa.

Zobacz informację na temat Kliniki Prawa WSPiA na stronie TVP 3 Rzeszów.

Partnerzy WSPiA

Certyfikaty

Najważniejsze linki

Dane teleadresowe

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
ul. Cegielniana 14, 35-310 Rzeszów

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać najnowsze informacje z życia uczelni.
Do góry Wersja klasyczna
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa © 2020
Realizacja: SOLVEO