WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Menu Języki

Spotkania z ciekawym człowiekiem w WSPiA

Przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie to pierwsi goście organizowanych w WSPiA Spotkań z ciekawym człowiekiem. Wykłady organizowane są w ramach Praktycznych Poniedziałków, w których uczestniczyć mogą wszyscy studenci Uczelni. Za każdym razem poruszane są ważne i aktualne tematy dotyczące bezpieczeństwa publicznego.

Spotkania z praktykami w WSPiA Rzeszowskiej Szkle Wyższej organizuje różne Kolegia Dydaktyczne. Są to zazwyczaj spotkania z przedstawicielami służb mundurowych działających na Podkarpaciu, przedstawicielami profesji związanych z administracją, prawem i biznesem. Celem spotkań jest przedstawienie specyfiki różnych zawodów. W czasie wykładów zaproszeni goście opowiadają m.in. o tym, jakie warunki należy spełnić, aby zostać przyjętym do pracy oraz z jakimi wyzwaniami i obowiązkami wiąże się praca w danym zawodzie.

Studenci WSPiA do tej pory spotkali się m.in. z Płk. Andrzejem Sąsiadkiem – ekspertem z zakresu wywiadu gospodarczego byłym funkcjonariuszem UOP oraz MSW, gen. bryg. Dominikiem Traczem – Komendantem Straży Granicznej, gen. Józefem Gdańskim, Komendantem Wojewódzkim Policji w Olsztynie oraz podinsp. Piotrem Łowickim, dowódcą Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego policji w Rzeszowie. Gościem WSPiA w ramach „Spotkań z ciekawym człowiekiem” był również Thomas Jaworski, Honorowy Sędzia Hrabstwa Alachua na Florydzie oraz Prof. Raymond Taras z Tulane University w Nowym Orleanie, USA.

Podczas listopadowych zajęć warsztatowych z praktykiem studenci spotkali się m.in. z mł. bryg Grzegorzem Wójcickim z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. Tematem spotkania była problematyka tlenku węgla (CO – Czad) jako zagrożenia życia, które szczególnie nasila się w okresie grzewczym. W czasie spotkania studenci mogli dowiedzieć się, jak powstaje czad i dlaczego jest niebezpieczny. Gość WSPiA tłumaczył, kto jest narażony na działanie tlenku węgla, jak zapobiegać zatruciu, jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla oraz jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla. W wykładzie uczestniczyło prawie 300 studentów różnych kierunków studiów w WSPiA.

Drugie spotkanie z ciekawym człowiekiem zorganizowane przez Kolegium Administracji i Bezpieczeństwa Wewnętrznego, we współpracy z Centrum Kształcenia Praktycznego WSPiA dotyczyło działań Policji na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem. Tym razem studenci mogli porozmawiać z kom. Elżbietą Siupik, specjalistą Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Podczas spotkania poznali formy pomocy pokrzywdzonym. Gość WSPiA tłumaczyła, że może to być przede wszystkim informacja prawna, pomoc psychologiczna, pokrywanie kosztów rehabilitacji, pomoc finansowa i materialna. Studenci dowiedzieli się także, że w całej Polsce działają podmioty – przede wszystkim organizacje pozarządowe, które otrzymują dotacje z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej na udzielanie bezpłatnej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

Partnerzy WSPiA

Certyfikaty

Najważniejsze linki

Dane teleadresowe

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
ul. Cegielniana 14, 35-310 Rzeszów

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać najnowsze informacje z życia uczelni.
Do góry Wersja klasyczna
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa © 2020
Realizacja: SOLVEO