WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Menu Języki

„Legia Akademicka” czeka na studentów WSPiA.

Blisko 50 osób uczestniczyło w pierwszym spotkaniu organizacyjnym dotyczącym programu „Legia Akademicka” w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Gościem spotkania był przedstawiciel rzeszowskiego WKU, który opowiedział o zasadach i procedurach naboru kandydatów oraz korzyściach z uczestnictwa w projekcie. WSPiA jest jedyną na Podkarpaciu i jedną 21 uczelni niepublicznych w Polsce, które przystąpiły do programu „Legia Akademicka”.

Tak jak w poprzednich latach zainteresowanie programem „Legia Akademicka” śród studentów WSPiA jest bardzo duże. Na spotkanie organizacyjne przyszło prawie 50 studentów. – W poprzednich latach nasi studenci uczestniczyli w szkoleniu w innych Uczelniach. W tym roku proponujemy im ogromne ułatwienie – tłumaczy dr Jan Ziobro, Prodziekan – Zastępca Dyrektora Kolegium Administracji i Bezpieczeństwa Wewnętrznego. – Wystąpiliśmy z wnioskiem do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o przystąpienie do programu. Udało nam się przejść całą procedurę i WSPiA znalazła się na liście Uczelni, które będą realizować zajęcia dla teoretyczne w ramach programu „Legia Akademicka”. Co bardzo ważne jesteśmy jedyną Uczelnią niepubliczną na Podkarpaciu i jedną z 21 niepublicznych uczelni w Polsce, które zostały zaakceptowane przez MNiSW – zaznacza dr Jan Ziobro.

Dodał, że całość zajęć będzie organizowana w kampusie WSPiA. – Kończymy kompletować kadrę, która przeprowadzi szkolenie. Czekamy także na zgłoszenia studentów zainteresowanych wstąpieniem do „Legii Akademickiej”. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek i dostarczyć go do dziekanatu WSPiA. Co bardzo ważne w zajęciach oprócz naszych studentów mogą uczestniczyć także studenci z innych Uczelni – wyjaśnił dr Jan Ziobro.

Zajęcia teoretyczne będą odbywać się w siedzibie naszej uczelni. Według założeń projektu jest to 30 godzin dydaktycznych, które organizator szkolenia przeprowadzi w pięciu blokach sześciogodzinnych.

W spotkaniu uczestniczył mjr Konrad Radzik, Szef Wydziału Rekrutacji WKU w Rzeszowie, który zachęcał studentów to udziału zarówno w szkoleniu teoretycznym, jak i praktycznym. Opowiedział o zasadach oraz procedurze naboru kandydatów do projektu „Legia Akademicka”. Przybliżył też efektami i korzyściami, które można osiągnąć po ukończeniu szkolenia. – Macie państwo wiele możliwości. Najpierw jest kurs teoretyczny organizowany w trakcie semestru letniego. Drugim etapem jest kurs praktyczny. Macie do wyboru dwie możliwości: 21-dniowe szkolenia szeregowych rezerwy lub dwa razy dłuższe szkolenie podoficerów rezerwy. Ten kurs kończy się egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy. Ćwiczenia realizowane są w wytypowanych ośrodkach szkoleniowych Sił Zbrojnych RP w czasie tzw. przerwy wakacyjnej – tłumaczy mjr Konrad Radzik.

Rekrutacja studentów zainteresowanych udziałem w projekcie „Legia Akademicka” cały czas trwa. Wypełniony wnioski należy dostarczyć do dziekanatu WSPiA. Wniosek rekrutacyjny można znaleźć tutaj.

Legia Akademicka
Edukacja wojskowa dla studentów w ramach Legii Akademickiej obejmuje dwie części szkolenia. Część teoretyczna realizowana jest przez uczelnie zgodnie z opracowanym przez Ministra Obrony Narodowej programem szkoleniowym oraz część praktyczną (ćwiczenia wojskowe) organizowaną przez MON.

Do programu przystąpić może każdy student uczelni publicznej i niepublicznej, który posiada obywatelstwo polskie. W pierwszej kolejności odbędzie się szkolenie w ramach części teoretycznej. Zasadniczym celem tej części będzie opanowanie wiedzy i umiejętności z zakresu tematyki wojskowej niezbędnej do odbycia szkolenia w warunkach poligonowych. Część teoretyczna szkolenia, obejmująca m.in. przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej organizowane są przez Uczelnię. Zajęcia odbywają się w formie wykładów i zajmują ok. 30 godzin lekcyjnych.

Część praktyczna wojskowego szkolenia w formie ćwiczeń poligonowych organizowana jest przez MON. Student może wybrać jeden z dwóch modułów. Pierwszy – trwający 21 dni w przypadku szkolenia szeregowych rezerwy (zakończony egzaminem i złożeniem przysięgi). Drugi to 42 dni w przypadku szkolenia podoficerów rezerwy (zakończony egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy). Ćwiczenia realizowane są w wytypowanych ośrodkach szkoleniowych Sił Zbrojnych RP w czasie tzw. przerwy wakacyjnej.

Pliki do pobrania:

Partnerzy WSPiA

Certyfikaty

Najważniejsze linki

Dane teleadresowe

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
ul. Cegielniana 14, 35-310 Rzeszów

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać najnowsze informacje z życia uczelni.
Do góry Wersja klasyczna
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa © 2020
Realizacja: SOLVEO