WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Menu Języki

Kliniki Prawa WSPiA w Polskim Radiu Rzeszów

Studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej pracujący w uczelnianej Klinice Prawa rozpoczęli współprace z Polskim Radiem Rzeszów. W każdy poniedziałek od godziny 9:00 do 10:00 będą prowadzić dyżury telefonicznej podczas nowej audycji interwencyjnej „Sprawa w toku”. Jest to kolejna redakcja po TVP 3 Rzeszów, z którą współpracuje Klinika Prawa WSPiA.

"Sprawa w toku", magazyn interwencyjny pod redakcją Bernadetty Szczypty to nowy magazyn, w którym poruszane będą tematy sygnalizowane przez słuchaczy Polskiego Radia Rzeszów. Będą to sprawy, z którymi trudno jest sobie poradzić, albo czasami jest to wręcz niemożliwe. Na przeszkodzie mogą stać na przykład nieludzkie lub wykluczające się przepisy albo chociażby brak dobrej woli. Prowadząca audycję odda głos osobom, które uważają się pokrzywdzone, a osoby odpowiedzialne, zapyta dlaczego tak się dzieje.

W rozwiązywaniu różnych spraw w magazynie „Sprawa w toku” pomagać będą studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. W każdy poniedziałek w trakcie audycji będą prowadzić dyżury telefoniczne, przyjmując zgłoszenia od najuboższych mieszkańców regionu potrzebujących bezpłatnej pomocy prawnej. W dyżurach podobnie jak w rzeszowskim oddziale TVP 3 uczestniczyć będą najbardziej doświadczeni członkowie Studenckiego Biura Porad Prawnych „Klinika Prawa” WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Ze studentami będzie można kontaktować się przez cały rok akademicki aż do czerwca 2020 r. Wystarczy w każdy poniedziałek w godzinach od 9:00 do 10:00 zadzwonić na numer Polskiego Radia Rzeszów: 17 – 222 22 22.

Polskie Radio Rzeszów to druga redakcja, z którą współpracują studenci z „Kiniki Prawa” WSPiA Rzeszowskie Szkoły Wyższej. Od 2015 r. podobne dyżury organizowane są w rzeszowskim oddziale TVP 3 Rzeszów. W tym miejscu studenci pojawiają się w każdy piątek pomiędzy godziną 18:30 a 19:30.

Przypominamy, że głównym miejscem dyżurów Studenckiego Biura Porad Prawnych jest siedziba „Kliniki Prawa”. Znajduje się ona w budynku głównym WSPiA przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie (na parterze obok wejście głównego). Z bezpłatnych porad prawnych można korzystać w poniedziałki i środy od 10:00 do 14:00, wtorki od 14:00 do 18:00 oraz w trzecią sobotę miesiąca w godzinach od 10:00 do 14:00.

Klinika Prawa w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej działa od 2013 r. Powstała na mocy porozumienia z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Klinika jest członkiem Uniwersyteckich Poradni Prawnych i co roku zajmuje czołowe miejsce w rankingu Poradni przygotowywanym przez gazetę Rzeczpospolita.

Praca w Klinice Prawa to najlepszy i sprawdzony sposób na uzupełnienie i zastosowanie w praktyce wiedzy zdobytej podczas ćwiczeń czy wykładów. Daje mi to możliwość przygotowania się do wykonywanego w przyszłości zawodu. Studenci zajmują się różnymi sprawami m.in. z zakresu prawa rodzinnego, ale także gospodarczego czy nawet karnego. W ubiegłym roku udało im się pomóc prawie 100 osobom. Najczęściej były to sprawy związane z rozwodem czy pobiciem, ale zdarzały się także dużo trudniejsze. Dzięki temu już w czasie naszych studiów studenci zbierają cenne doświadczenie praktyczne.

Studenci działający w Klinice Prawa w WSPiA mogą wybrać pracę w jednej z trzech sekcji: Sekcja Prawa Karnego, Sekcja Prawa Cywilnego oraz Sekcja Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Poradnia zajmuje się bezpłatnym udzielaniem porad prawnych osobom niezamożnym. Sprawami zgłaszanymi przez mieszkańców regionu zajmują się najlepsi studenci pracujący pod opieką pracowników naukowych WSPiA. Klinika pozwala także na prowadzenie badań naukowych, w szczególności dotyczących praktyki stosowania prawa i naruszeń praw człowieka.

Praca w Klinice Prawa oprócz pomocy ludziom potrzebującym to doskonała forma praktyki dla studentów WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. W czasie takiej praktyki spotykają się z prawdziwymi problemami prawnymi, muszą znaleźć ich rozwiązanie i sposób na pomóc osobom zgłaszającym się do Kliniki. Im więcej takich spraw rozpatrzą, tym później będzie im łatwiej w czasie prawdziwej pracy.

Studenci działający w Klinice Prawa WSPiA zdobywają doświadczenie m.in. w przygotowywaniu opinii prawnych w indywidualnych sprawach z zakresu prawa administracyjnego, podatkowego, cywilnego i karnego. Jest to doskonały sposób na zweryfikowanie i uzupełnienie swojej wiedzy teoretycznej oraz naukę analizy konkretnych stanów faktycznych i ich oceny z punktu widzenia obowiązujących przepisów prawa.

Więcej na temat Kliniki Prawa WSPiA można znaleźć tutaj.

Partnerzy WSPiA

Certyfikaty

Najważniejsze linki

Dane teleadresowe

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
ul. Cegielniana 14, 35-310 Rzeszów

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać najnowsze informacje z życia uczelni.
Do góry Wersja klasyczna
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa © 2020
Realizacja: SOLVEO