WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Menu Języki

Kolejne praktyczne zajęcia dla studentów WSPiA

Udział w czynnościach kontrolnych na pasie odpraw i kontroli bagaży podróżnych, identyfikacja skrytek w kontrolowanym samochodzie oraz obserwowanie pracy psa szukającego wyrobów tytoniowych. Tak wyglądały kolejne zajęcia praktyczne, w których mogli uczestniczyć studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.W zajęciach praktycznych na przejściu granicznym w Medyce uczestniczyło 25 studentów II roku studiów I stopnia na kierunku „administracja” ze specjalności Zarządzania Transportem, Spedycją, Logistyką. Wyjazd zorganizowała dr Małgorzata Chackiewicz, wykładowca WSPiA oraz funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej w Rzeszowie.

Podczas pobytu na przejściu drogowym w Medyce studenci mogli uczestniczyć w czynnościach kontrolnych dokonywanych przez funkcjonariuszy celno-skarbowych na pasie odpraw dla samochodów osobowych, autobusów oraz samochodów ciężarowych. Przypatrywali się, w jaki sposób funkcjonariusze poszukują i identyfikują skrytki, które mogą znajdować się w kontrolowanym samochodzie ciężarowym.

W drugiej części zajęć, która odbyła się w Budynku Kontroli Szczegółowej, studenci obserwowali, jak pracuje pies „Lucy” szkolony do wykrywania wyrobów tytoniowych. Zobaczyli m.in. jak pies znalazł przemycane papierosy, które ukryte były w ściance bocznej samochodu dostawczego BUS. Mogli także przy pomocy wideoendoskopu dokonać kontroli drzwi, ścianek bocznych oraz zbiornika paliwa kontrolowanego auta. Ostatnim punktem zajęć była wizyta na przejściu pieszym, gdzie studenci mogli uczestniczyć w prześwietlaniu bagaży urządzeniem Heiman (RTG).

Jak tłumaczy dr Małgorzata Chackiewicz, wykładowca WSPiA oraz funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej w Rzeszowie, tego typu zajęcia zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem studentów. – Mam nadzieję, że dzięki wizycie na przejściu granicznym w Medyce studenci mogli zobaczyć, jak dokładnie wygląda praca funkcjonariuszy celno-skarbowych. Być może wśród tej grupy studentów są przyszli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, którzy dzięki tej wizycie podjęli decyzję dotyczące swojej przyszłości. Już teraz mogę zdradzić, że w planach jest zorganizowanie kolejnych zajęć praktycznych w Oddziałach celnych wewnętrznych i granicznych – wyjaśnia dr Małgorzata Chackiewicz.

Zajęcia praktyczne z zakresu prawa celnego odbywają się w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej cyklicznie. Studenci mieli już okazję poznać zasady pracy Służby Celno-Skarbowej w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka, na drogowych przejściach granicznych z Ukrainą w Medyce i Korczowej, w Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw w Rzeszowie oraz w Rzeszowskiej Delegaturze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu. Za każdym razem spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem wśród studentów. Jest to także doskonała okazja do zaprezentowania specyfiki pracy zarówno funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej, jak i pracowników Agencji Celnych.

 

Partnerzy WSPiA

Certyfikaty

Najważniejsze linki

Dane teleadresowe

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
ul. Cegielniana 14, 35-310 Rzeszów

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać najnowsze informacje z życia uczelni.
Do góry Wersja klasyczna
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa © 2020
Realizacja: SOLVEO