WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Menu Języki

W WSPiA startuje program „Legia Akademicka”

67 studentów głównie WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej weźmie udział w szkoleniu w ramach III edycji programu „Legia Akademicka”. Część teoretyczna zajęć organizowana w kampusie Uczelni rozpoczną się pod koniec lutego 2020 r. WSPiA po raz pierwszy przystąpiła do programu „Legia Akademicka” i jest jedyną na Podkarpaciu i jedną 21 uczelni niepublicznych w Polsce, które przeprowadza szkolenie wojskowe dla studentów.

Rekrutacja do programu „Legia Akademicka” w WSPiA rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku. – W tym czasie zorganizowaliśmy kilka spotkań m.in. z przedstawicielami WKU. Studenci mogli poznać zasady rekrutacji, tematykę szkolenia i sposób organizacji zajęć. Na początku otrzymaliśmy zgodę z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utworzenie dwóch grup liczących po 25 studentów. Zainteresowanie jednak było dużo większe, dlatego wystąpiliśmy zgodę na utworzenie liczniejszych grup szkoleniowych. Dzięki temu w zajęciach będzie uczestniczyć prawie 70 studentów – tłumaczy dr Jan Ziobro, Prodziekan - Zastępca Dyrektora Kolegium Administracji i Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPiA.

Dodaje, że w tej grupie oprócz studentów WSPiA jest także kilka osób z innych Uczelni. – Wszystkie te osoby są bardzo zainteresowane udziałem najpierw w zajęciach teoretycznych, a później już podczas wakacji w ćwiczeniach wojskowych organizowanych przez MON.

Jedyni na Podkarpaciu

Przypomnijmy, że w poprzednich latach nasi studenci uczestniczyli w szkoleniu w innych Uczelniach. W tym roku WSPiA wystąpiła z wnioskiem do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o przystąpienie do programu. Udało nam się przejść całą procedurę i WSPiA znalazła się na liście Uczelni, które będą realizować zajęcia teoretyczne w ramach programu „Legia Akademicka”. Co bardzo ważne WSPiA jest jedyną Uczelnią niepubliczną na Podkarpaciu i jedną z 21 niepublicznych uczelni w Polsce, które zostały zaakceptowane przez MNiSW.

Wszystkie zajęcia w części teoretycznej organizowane będą w kampusie WSPiA. – Zajęcia rozpoczną się pod koniec lutego 2020 r. Odbywać się będą co tydzień w ramach „Praktycznych Poniedziałków” w WSPiA. Kończymy już kompletować kadrę, która przeprowadzi szkolenie. Tematyka kursu jest znana. Studenci w ramach 30 godzin zajęć mają opanować wiedzę i umiejętności z zakresu tematyki wojskowej oraz obronności niezbędne do odbycia szkolenia w warunkach poligonowych. Zajęcia odbywać się będą w formie wykładów – wyjaśnia dr Jan Ziobro.

Legia Akademicka

Edukacja wojskowa dla studentów w ramach Legii Akademickiej obejmuje dwie części szkolenia. Część teoretyczna realizowana jest przez uczelnie zgodnie z opracowanym przez Ministra Obrony Narodowej programem szkoleniowym oraz część praktyczną (ćwiczenia wojskowe) organizowaną przez MON.

Do programu przystąpić może każdy student uczelni publicznej i niepublicznej, który ma obywatelstwo polskie. W pierwszej kolejności odbędzie się szkolenie w ramach części teoretycznej. Część praktyczna wojskowego szkolenia w formie ćwiczeń poligonowych organizowana jest przez MON. Student może wybrać jeden z dwóch modułów. Pierwszy – trwający 21 dni w przypadku szkolenia szeregowych rezerwy (zakończony egzaminem i złożeniem przysięgi). Drugi to 42 dni w przypadku szkolenia podoficerów rezerwy (zakończony egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy). Ćwiczenia realizowane są w wytypowanych ośrodkach szkoleniowych Sił Zbrojnych RP w czasie tzw. przerwy wakacyjnej.

Więcej na temat Legii Akademickiej można znaleźć na stronie Legii Akademickiej oraz Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego.

 

 

Partnerzy WSPiA

Certyfikaty

Najważniejsze linki

Dane teleadresowe

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
ul. Cegielniana 14, 35-310 Rzeszów

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać najnowsze informacje z życia uczelni.
Do góry Wersja klasyczna
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa © 2020
Realizacja: SOLVEO