WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Menu Języki

Wykładowca WSPiA w Kongregacji Nauki Wiary Kurii Rzymskiej

Ksiądz dr Marek Story, wieloletni wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej oraz wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie rozpoczął pracę w Kongregacji Nauki Wiary Kurii Rzymskiej. Jest to jedna z najważniejszych instytucji prawa kościelnego w służbie Ojca Świętego. Pomimo nowej niezwykle ważnej misji ks. dr Marek Story nadal pozostaje wykładowcą Uczelni, na razie prowadząc wykłady zdalnie z Watykanu.

Głównym przełożonym ks. Marka Storego jest kardynał Luis Francisco Ladaria Ferrer SJ, od 2017 r. prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Przed nim Kongregacją kierował kardynał Gerhard Ludwig Müller, kardynał William Joseph Levada, a w latach 1981-2005 kardynał Joseph Ratzinger.

Ksiądz dr Marek Story urodził się w 1980 r. w Rzeszowie. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie – w 2005 r. przyjął święcenia kapłańskie. Przez dwa lata był wikariuszem w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jaśle. W 2013 r. uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Wydziale Prawa Kanonicznego im. Piusa X w Wenecji, następnie odbył specjalizację jurysprudencji na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Po powrocie do Polski był wicekanclerzem Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, sekretarzem biskupa seniora Kazimierza Górnego. Jest adiunktem w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Studentów uczy m.in. prawa wyznaniowego i kanonicznego oraz łacińskiej terminologii prawniczej.

Kongregacja Nauki Wiary, znana od założenia jako Święta Inkwizycja, a później jako Święte Oficjum. Jest to jedna z dziewięciu Kongregacji Kurii Rzymskiej. Kongregacja zajmuje się m.in. sprawami związanymi z krzewieniem i ochroną doktryny wiary i moralności, przestępstwami popełnionymi przeciwko wierze, moralności i przy sprawowaniu sakramentów, a także utrzymuje relacje ze wszystkimi instytutami związanymi z celebrowaniem nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Przy Kongregacji Nauki Wiary działa również Papieska Komisja Biblijna i Międzynarodowa Komisja Teologiczna. W 2014 r. w ramach Kongregacji papież Franciszek ustanowił Kolegium ds. odwołań w celu rozpatrywania najcięższych przestępstw takich jak: naruszenia seksualne wobec nieletnich czy przestępstwa związane z sakramentem pokuty.

Siedziba Kongregacji Nauki Wiary mieści się w historycznym Palazzo del Sant’Uffizio w sąsiedztwie wejścia „Petriano” do Państwa Watykańskiego. Budynek znajduje się poza granicami Watykanu – jest to eksterytorialny obszar Stolicy Apostolskiej we Włoszech.

Partnerzy WSPiA

Certyfikaty

Najważniejsze linki

Dane teleadresowe

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
ul. Cegielniana 14, 35-310 Rzeszów

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać najnowsze informacje z życia uczelni.
Do góry Wersja klasyczna
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa © 2021
Realizacja: SOLVEO