WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Menu Języki

WSPiA zaprasza na IV Dyktando Rzeszowskie

Rocznica 666-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa to temat przewodni kolejnego Dyktanda Rzeszowskiego, które odbędzie się w piątek 21 lutego 2020 r. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Sprawdzian z ortografii i interpunkcji organizowany jest przez WSPiA Rzeszowską szkołę Wyższą już po raz czwarty.

IV Dyktando Rzeszowskie WSPiA 2020Tematem przewodnim Dyktanda Rzeszowskiego organizowanego przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą za każdym są ważne wydarzenia lub rocznice przypadające w danym roku. Do tej pory podczas dyktand w WSPiA uczestnicy zmierzyli się z pełnymi ortograficznych wyzwań tekstami: w roku Sienkiewiczowskim był to tekst pt. „Żartem, choć serio”, w 100-lecie odzyskania niepodległości „List niewysłany”. Wcześniej były to dyktanda pt. „Z rozmyślań o prozie współczesnej”, „Utyskiwania sfrustrowanego zwisowca” i „Pisarza pamięci quasi-rapsod”.

W tym roku tekst dyktanda kolejny raz przygotowuje polonistka dr Barbara Misztal. Tematem przewodnim tekstu będzie historia Rzeszowa i 666-lecie Lokacji Miasta. Dyktando odczyta Małgorzat Pruchnik-Chołka, aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Aby zgłosić swój udział w Dyktandzie, wystarczy wysłać maila na adres: dyktando@wspia.eu. W treści należy podać: imię, nazwisko oraz numer telefonu (studenci WSPiA proszeni są dodatkowo o podanie informacji o kierunku i roku studiów). Regulamin Dyktanda dostępny jest w pliku poniżej.

WSPiA w tym roku organizuje Dyktando Rzeszowskie już po raz IV. Uczelnia, jako jedna z niewielu instytucji w Rzeszowie organizuje, otwarte dyktanda z języka polskiego. Wydarzenie jest częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Co roku w sprawdzianie wiedzy z ortografii i interpunkcji uczestniczy około 200 osób m.in. studentów, pracowników Uczelni, mieszkańców Rzeszowa, a także dziennikarzy.

Kto w tym roku zdobędzie tytuł Rzeszowskiego Mistrza Ortografii, przekonamy się w piątek 21 lutego 2020 r. o godzinie 13:00. Dyktando odbędzie się w Auli WSPiA w rzeszowskim kampusie Uczelni przy ul. Cegielnianej 14.


Dzień Języka

„IV Dyktando Rzeszowskie” organizowane jest z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 roku podczas demonstracji zginęło tam pięciu studentów. Domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

IV Dyktando Rzeszowskie 2020 - WSPIA
Pliki do pobrania:

Partnerzy WSPiA

Certyfikaty

Najważniejsze linki

Dane teleadresowe

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
ul. Cegielniana 14, 35-310 Rzeszów

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać najnowsze informacje z życia uczelni.
Do góry Wersja klasyczna
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa © 2022
Realizacja: SOLVEO