WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Menu Języki

Festiwal Filmowy Watch Docs 2015

13. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie Rzeszów, 19-22 listopada 2015 r.

30 projekcji filmów dotyczących ochrony praw człowieka, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz warsztaty, dyskusje i spotkania. To główne punkty dziewiątej podkarpackiej edycji Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. Impreza organizowana w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie jest największym tego typu festiwalem w Polsce.

Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” odbędzie się w dniach od 19 do 22 listopada 2015 r. Filmy, przygotowane w ramach festiwalu „Watch Docs” wyświetlane będą głównie w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. – Dodatkowe projekcje zaplanowaliśmy także w Rzeszowskim WDK, w Powoli Cafe  oraz w Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale– mówi Grzegorz Krasoń z WSPiA, Koordynator Festiwalu.

Tegoroczny Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” będzie dziwiątą edycją imprezy organizowanej w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Jest to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Co roku w Festiwalu uczestniczy ponad 4 tys. osób, głównie uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów z całego Podkarpacia.

– W tym roku dla uczestników Festiwalu przygotowano 30 projekcji filmów o prawach człowieka. Są to produkcje, które otrzymały wiele prestiżowych nagród na światowych festiwalach filmowych. Filmy pochodzą z całego świata i dotyczą problemów ludzi walczących o wolność oraz łamania podstawowych praw człowieka, w tym poruszają tematy związane z problemami współczesnej Europy.  Wśród propozycji, które przygotowaliśmy na ten rok, są filmy nie tylko polskich reżyserów. Będzie można zobaczyć również produkcje m.in. z Syrii, Meksyku, Węgier, Ukrainy,  Birmy czy Niemiec– wylicza Grzegorz Krasoń.

Imprezy towarzyszące

W ramach Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” w WSPiA odbędzie się także kilka imprez towarzyszących. W czwartek i piątek w Auli Wyższej Szkoły Prawa i Administracji odbędą się wykłady na temat praw człowieka, spotkania z przedstawicielami Amnesty International oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a także warsztaty antydyskryminacyjne pt. „Czy mogę wejść?” Podtytuł: "Uchodźco, wracaj do domu! Wróciłby, gdyby mógł", które poprowadzi Janusz Niedbał (AI Polska).

Festiwal Filmowy w WSPiA, jak co roku poprzedził Konkurs Wiedzy o Prawach Człowieka. Uczestniczyło w nim ponad 300 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie cennych nagród odbędzie się podczas pierwszego dnia Festiwalu.

W ramach tegorocznego Festiwalu Filmowego Watch Docs w WSPiA w Rzeszowie odbędą się także bezpłatne dwudniowe warsztaty dla nauczycieli i pedagogów z woj. pokarpackiego pt. „Przeciwdziałanie mowie nienawiści w szkole”.
Warsztaty poprowadzą Jan Dąbkowski - Koordynator i trener Kampanii Rady Europy "Bez Nienawiści" w Polsce oraz Dariusz Grzemny - trenet praw człowieka, Koordynator polskiej edycji przewodnika Rady Europy " Kompas - Edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą"

„Watch Docs. Prawa Człowieka”

Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka” w Filmie organizowany jest na Podkarpaciu od 2007 roku. Od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Co roku bierze w nim udział około 4 tys. osób, głównie uczniów szkół średnich. Jest to największy Objazdowy Festiwal Filmowy organizowany w Polsce. Akcja Watch Docs, oprócz obejrzenia doskonałych dokumentów, daje widzom możliwość zapoznania się z działalnością prospołeczną i zachęca do podjęcia konkretnej aktywności na rzecz Praw Człowieka.

Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” organizowany jest od 2003 roku przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Społecznym Instytutem Filmowym. W tym roku Festiwal w Polsce już po raz dwunasty organizowany jest we współpracy z organizacjami pozarządowymi i ośrodkami akademickimi.

W trakcie Objazdowego Festiwalu Filmowego wstęp na wszystkie projekcje i imprezy towarzyszące jest bezpłatny. Impreza odbędzie się w dniach od 19 do 22 listopada 2015 r. w Auli Wyższej Szkoły Prawa i Administracji przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie.

Więcej informacji na temat Festiwalu można znaleźć na stronie www.wspia.eu oraz na facebook.com/klubfilmowywspia

Partnerzy WSPiA

Certyfikaty

Najważniejsze linki

Dane teleadresowe

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
ul. Cegielniana 14, 35-310 Rzeszów

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać najnowsze informacje z życia uczelni.
Do góry Wersja klasyczna
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa © 2021
Realizacja: SOLVEO